Yazmak Eylemi, Ferit Edgü.


Rumeysa Cebeci, Eskişehir


Kısaca: 1980 darbesine giden ve henüz çatışmaların devam ettiği dönemde, bir grup siyasi eylemci tarafından yönlendirilen ve İstanbul’daki birçok dükkanın kepenklerini açmadığı toplumsal bir eylemi 101 farklı kişinin ağzından anlatan deneysel metin.


Çok iyi olma nedeni: Kitap Akira Kurosawa'nın 1950 yılında çektiği Rashomon filminin literatüre kazandırdığı Rashomon etkisini edebiyata taşıyarak, aynı olayın birçok kişi tarafından nasıl tamamen birbirinden farklı şekillerde algılanabildiğini gösterir ve dilin imkânları üzerine düşünme fırsatı verir.


Süre: 137 sayfa. Kısa kısa 101 farklı metinden oluşması ve tek bir olayın etrafında gelişmesi rahat ve hızlı okunmasını sağlıyor.


Basım ve yayınevi bilgileri:

1. basım - Ada Yayınları 1980

Sel'de 1. basım - Ocak 2005.


Alıntılar:


ESKİL

Her şeyden önce ana babaları eğitmek, yola getirmek gerek ki onlar da çocuklarına sahip çıksınlar. Çünkü bunlar çocuk işi değil. Onları kullanıyorlar. Zavallıların kanına giriyorlar. On altı-on yedi yaşında zavallı sübyanlar, ne bilir, ne anlar? Biz onların yaşındayken, kitaptan başımızı kaldıramazdık. Ve çok şükür bu yaşımıza geldik.


MİLİTAN II

Perşembe günü, kentin belli semtlerinde tüm dükkânların kapalı kalması için bir eylem girişiminde bulunacağımız ve eylemde bana da bir görev düştüğü bildirildiğinde, görevimi öğrenmeden önce, bu eylemin amacını öğrenmek istedim. Kasapların, manavların, bakkalların, eczanelerin tarafımızdan kapalı kalmaya zorlanmasının halkta yaratacağı tepkilerin ne olacağını sordum.


AĞIZ

Ağam, ben ne bilem, kaktık geldik, ne bilem ben, ekmek alıcan, fırın kapalı, derman alıcan ecza dolabı kapalı, çul alıcan çulcu kapalı, hoş bişey almıcam, almıcam ya tümü hepten kapalı.

N’o, Cuma mu günlerden? Dedikte, yooo Perşembe didiler.

Perşembe kapalı mı olumuş?

Kapalı olumuş?

Bilen yoğmuş.

Yavu ne’den kaktık ge’dik bu şehre? Ne günü belli, ne saati.

Paran olsa bile ağa desin.

Sıçayım ben böle kente, böle ağalığa.


#FeritEdgü #SelYayıncılık #RumeysaCebeci #Edebiyat #Deneme #Kitap #Siyasi #Toplumsal

© 2018 by Çok iyi işler. Tüm hakları saklıdır.

  • whatsapp
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • Beyaz Heyecan Simge