Vapurlara Küsmek, Türker Ayyıldız


Kısaca: 2011 yılında Orhan Kemal Öykü Yarışmasında birincilik ödülü kazanan yazarın 12 hikayeden oluşan ilk öykü kitabı.


Neden çok iyi? Sıradan insanların sıradan bir günlerinin anlatıldığı hikayeler, son derece akıcı bir üsluba sahip. Yazarın zihninin bir düşünceden diğerine kıvrak bir şekilde aktığı renkli iç sesleri ve başarılı diyalogları ile öne çıkan öyküler, karakterleri bütün canlılıklarıyla hissetmemizi sağlıyor.


Yayınevi ve basım bilgileri:

1. Baskı Marjinal Kitap

2. Baslı Sel Yayıncılık


Kitaptan alıntılar:


Güz Değil Sonbahar


Mahallede topaç zamanı, ipler bal mumundan geçirilirken her oyunda yedeğim. Ağabeyi olan çocuklar her oyunu iyi oynuyorlar. Benim abim yok, üstelik öğretmen çocuğuyum. Bu yüzden başka bir mahalleliyim sanki. Hem adımda iki tane R harfi olduğundan kelimeler topaç gibi dönmüyor ağzımda. Konuştukça gülüşüp dalga geçiyor tüm çocuklar, konuşmuyorum, usulca oturup babamın motosikletiyle arılardan dönmesini bekliyorum.


Kuşçu Akif'in Kanatları


Nerden aklına geldiyse, ağzıyla açmaya çalıştı kapı kolunu. soğuktan buz gibi olmuş alüminyum kola sıcak dilinin şap diye yapışacağını nereden bilebilirdi. şaşırdı önce, olanlara inanamadı, korktu, bağırdı ama sesini duyuramadı. Çantalar düştü elinden. Sonra can havliyle çekti dilini yapıştığı yerden. Kan sımsıcak, kıpkırmızı boşaldı ağzından, karların üzerine hikmet hikmet damladı.


İs Mürekkebi


"Arif Bey'i arıyoruz," dedi kadın. Bey lafını duyunca şaşırdım. Başka birini arıyorlarmış gibi geldi. Ya Arif, ya da Postacı derler bana buralarda bey diyen olmaz. "Benim," dedim usulca, sonra da sanki geliş sebeplerini bilmiyormuş gibi, "Buyurun," çıktı ağzımdan. Önce kadına, sonra oğlana baktım.

"Uzun yoldan geldiniz, çay, çorba," diye kekeledim.


#TürkerYılmaz #SelYayıncılık #Hikaye #Öykü #Edebiyat #Kitap
© 2018 by Çok iyi işler. Tüm hakları saklıdır.

  • whatsapp
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • Beyaz Heyecan Simge