Nihayet Makamı, Altıdan Sonra TiyatroKısaca: 1800'lerin ortalarında doğan, şiirleri Servet-i Fünun gibi dönemin önemli dergilerinde yayınlanan ve bestelenen kadın entelektüellerimizden Şair Nigâr Hanım'ın hayatından hareketle oluşturulmuş oyun, ana karakterle hizmetçisinin ilişkisine odaklanıyor.


Neden çok iyi? Birinci Dünya Savaşı ile yıkılan imparatorluğun sosyal, kültürel ve ekonomik kapitale sahip zümresinin yaşadığı sıkıntıları, kadın bir sanatçı üzerinden görmemizi sağlayan oyun, tıpkı Şair Nigâr Hanım'ın şiirlerinde yaptığı gibi, karakterlerin iç dünyaları ve acılarına yoğunlaşarak ele alınıyor. Hanımının evinde çocuğukluğundan itibaren ona hayran bir şekilde büyüyen besleme Sabriye'nin Nigâr'a duyduğu büyük aşkı, yalnızca diyaloglardan değil, aynı zamanda sahnede canlı bir şekilde söylenen şarkılardan takip etmek de mümkün.


Süre: Tek perde - 90 dakika.


Tarih ve mekân: 9, 10, 30 Kasım ve 1 Aralık'ta İstanbul Kumbaracı50'de ve 17 Kasım'da Toy İzmir Ege Perla'da sahnede.


Yazan ve Yöneten: Burçak Çöllü

Oynayanlar: Ayşegül Uraz, Gülhan Kadim

Hanende: Dolunay Pircioğlu / Ayşegül Aykaç Sazende: Burçak Çöllü


#AltıdanSonraTiyatro #ŞairNigârHanım #BurçakÇöllü #AyşegülUraz #GülhanKadim #DolunayPircioğlu #AyşegülAykaç #Osmanlı #Aşk #Tiyatro #Oyun #SahneSanatları #Şiir #Müzik #Edebiyat #TürkSanatMüziği

© 2018 by Çok iyi işler. Tüm hakları saklıdır.

  • whatsapp
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • Beyaz Heyecan Simge