Bazen Hayat, Sine Ergün.


Kısaca: Yazarın 28 hikayeden oluşan ikinci kitabı.


Neden çok iyi: Alışık olduğumuz üzere klasik giriş gelişme ve sonuç bölümleri içermeyen bu hikayeler, bir karakteri belirli bir durumun içinde anlatarak, okur üzerinde yoğun bir duyguyu 1-2 sayfa gibi çok kısa metinlerle oluşturmaya odaklanıyor.


Süre: 92 sayfa. Bütün kitap tek oturuşta rahatça bitirilebilir.


Yayınevi: Can Yayınları


Kitaptan alıntılar:


BARDA


Orada uzun zaman çalıştım. Onları imrenerek izledim. Bende olmayan bir şeyleri vardı. Biraya tükürmek, patronla yatmak istiyordum. Benimle de kavga etsinler istiyordum. Böylece onlardan biri olacaktım. Ne ki bana her zaman kibar, handiyse mesafeli yaklaştılar. Ayrılacağımı söylediğimde kimse şaşırmadı. İşin aslı, param vardı.


O yıllarda iki şey öğrendim. Garsonları kızdırmamak gerekir, ve bir yere ait değilsen değilsindir. (sf. 32-33)


YOĞURTLU SEMİZOTU


Sonra, nasıl bilmiyorum, kâse önce ters döndü, ardından yere düştü. Yoğurtlu semizotunun bir bölümü etrafa saçıldı. Geri kalanı ters dönmüş kasenin altında kaldı. Doğru olanın, yapmam gerekenin banyodan bez getirip yeri silmek olduğunu biliyordum. Sonra da misafirlere sakarlığımdan dem vurarak olanı anlatacaktım. Ne ki yoğurtlu semizotunun bir bölümü dağılmamış halde duruyorduve hiçbir şey mükemmel değildi. Olan bitenler benim suçum değildi. Avuçlayıp tekrar kâseye koydum. Kalanı bezle sildim.


Masaya oturduğumuzda yoğurtlu semizotunu tabaklarına alıp yemelerini izledim. Yaptığımla övünmüyordum ama suçluluk duyduğum da söylenemezdi. (sf. 38)


KADINLAR


Sustuk, yüzümüzü güneşten kaçırıp masada bir noktaya diktik gözlerimizi. Bir an hiç çözülemeyecek denli karmaşık göründü her şey gözüme. Babası Aslı'yı niçin dövmüştü, Irmak söz ettiği anne şefkatini görse farklı biri mi olurdu, ben niçin hiçbir şey anlamıyordum, bilmiyordum.


Belli ki bir şey eksikti, çoktan gitmişti belki, doldurulamayacak denli.


Benim kadınsı bir yanım var mı, diye sordum, ilk kez görmüş gibi baktı yüzüme, Yok dedi, erkeksi yanın da yok. (sf. 53)


#SineErgün #CanYayınları #Hikaye #Edebiyat #Kitap© 2018 by Çok iyi işler. Tüm hakları saklıdır.

  • whatsapp
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • Beyaz Heyecan Simge