Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler, Yalçın Tosun


Kısaca: Yalçın Tosun'un 2011 yılında Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülünü kazandığı ilk hikâye kitabı.


Neden çok iyi? Her birinde ölümün başka bir şekilde uğradığı 16 hikâyeden oluşan kitapta, karakterler arası ilişkilerin dinamiği birkaç sayfa içinde hızla ortaya konuyor ve okura net bir duygu aktarımı sağlanıyor.


Süre: 88 sayfa. Hikayeler kısa olsa da, kitabı bir oturuşta bitirmek yerine, her birinin etkisini bir süre zihinde taşımak daha doğru olacaktır.


Basım ve yayınevi bilgileri: Yapı Kredi Yayınları - İlk basım 2009.


Alıntılar:


Kıpırtılı Bir Yorgan


Yeni yıkanmış gömleğinin kokusunu şöyle yakından duymak, esmer tenine biraz daha yaklaşabilmek için bütün ödevlerini yapmaya razıydım. Başka da bir şey gelmiyordu zaten elimden. Her seferinde daha çok özenerek yaptığım bu saçma ödevlerden bir başkasını yüzüne bakamadan uzatıyorum.

"Kaç sayfa oldu? Tamam mı yani? Eyvallah."

O ise, hep aynı şekilde aceleyle katlayarak sağ koltuğunun altına koyuyor dosyayı. Sonra aniden uzaklaşıyor. (sf. 24)


Sinema


Selim, Saatçi Orhan Usta'nın oğlu. Benim en kral arkadaşım. Her yaz tatili başladığında, komşu dükkanlarda çalışan babalarımıza yardım ediyoruz. Benim babamın küçük bir kırtasiyesi var. Selim fırsat buldukça bizim dükkana kaçıyor, çizgi roman okuyoruz birlikte. Ama Orhan Usta'nın Selim'i çağıran sesiyle okuma seanslarımız sık sık bozuluyor. Hemen fırlıyor Selim, babasını kızdırmak istemiyor. (sf. 28)


Rüyamda Macide'yi Gördüm


"Metin Abi, hadi sıran geldi!"

Sahnedeyim işte. Umurumda değilsiniz hiçbiriniz diye bağırmak istiyorum. Siz ne anlarsınız sanattan! Çehov sizin neyinize. Gidin evinize demek isterdim ya da tatile çıkın. Kütlesel popolarınızı güneşe çevirerek şöyle, gerim gerim gerinerek yatın. Ya da anlıyor olabilirsiniz sanattan, tiyatrodan. Bunlar umurumda mı sanıyorsunuz? Beni anlamanızı da istemiyorum. Küskünüm işte var mı? Bu hayat bana yetmedi, verim alamadım istediğimce. Alamadım... (sf. 63)


#YalçınTosun #YapıKrediYayınları #Ölüm #Aile #İlişkiler #Edebiyat #Hikaye #Kitap


© 2018 by Çok iyi işler. Tüm hakları saklıdır.

  • whatsapp
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • Beyaz Heyecan Simge