100 Soruda Oğuz Atay, Selçuk Orhan


Kısaca: Roman ve hikâye yazarı Selçuk Orhan'ın, edebiyatımızda en çok okunan ve en sık alıntılanan yazarlarından Oğuz Atay hakkında cevapladığı 100 sorudan oluşan kitap.


Neden çok iyi? Tutunamayanlar başta olmak üzere, Atay'ın kitaplarında anlaşılması güç kimi noktaların açıklanmasından, bir mühendis edasıyla hazırlanmış metin bölümlerini gösteren tablolara kadar incelikli edebi değerlendirmelere yer verilmekle kalınmamış, yazarın ne tür müziklerden hoşlandığı veya ölümünün nasıl karşılandığı gibi daha özel konularla ilgili yazılı kaynaklara atıf verilerek geniş bir bilgi kaynağı oluşturulmuş.


Süre: 261 sayfa. Bir seferde okuyup bitirmektense, merak edilen kısımlardan başlanılarak parça parça okunabilecek bir kitap.


Basım ve yayınevi bilgileri: Karakarga Yayınları, Nisan 2018.


Alıntılar:


Tutunamayanlar neden bu kadar önemli?


Tutunamayanlar, kurmaca özellikleri, dil çeşitliliği, anlatıma getirdiği yenilikler açısından Batı romanındaki Ulysses gibi büyük eserlerle karşılaştırılmıştır. Kısır bir edebiyat ve kültür dünyasında Oğuz Atay, bizler için hem James Joyce hem de Woody Allen olmuştur. (sf. 56)


Oğuz Atay'ın romanlarında kural mıdır? Hep birileri intihar mı eder?


Atay'ın karakterleri kendilerini çıkışsız bir duruma sokacak kadar kötü gider; özellikle insan ilişkilerinde yaşadıkları kopukluk nedeniyle yalnızlaşırlar. Selim Işık da, Hikmet fenol da sürekli ve doymak bilmeyen bir anlaşılma açlığı içindedir; bu "anlaşılma" sadece bir iletişim sorunu değildir. Atay'ın kişileri için "anlaşılmak" karşısındaki insanların bütün varlıklarıyla kendilerini açması anlamına gelir; öte yandan Atay'ın Selim Işık ya da Hikmet Benol gibi kişileri de başkalarına karşı özverili sayılmaz. Kimilerini orta sınıf (küçük burjuva) sığlıkları nedeniyle içten içe hor görür, kimileriyle halktan oldukları için anlaşamayacağını düşünürler; bu nedenle hayatlarına giren birkaç kişiye bağlanma ya da hafife aldıkları kişilere karşı bir oyun oynama eğiliminde olurlar. Elbette bu oyunlar başlangıçta tatlı bir eğlence gibi olsa bile zamanla kişinin kendi ruhunu törpüleyecek duruma gelir. (Sf. 120-121)


Yaşadığı dönemde Oğuz Atay neden çok az ilgi gördü?


Atay'ın yapıtları yazıldığı dönemde Murat Belge, Cevat Çapan, Vüs'at O. Bener, Memet Fuat ya da Abdullah Uçman gibi değerli eleştirmen ve edebiyatçıların dikkatini çekmiştir. İşin doğrusu, yazar çevrelerinde -zaman zaman yadırgansa bile- değeri hiç anlaşılmamış değildir. Ancak, ortalama okurun radarına girmesi 80'li yıllarda, Oğuz Atay üzerine biraz medya yatırımı yapılmasından sonra olacaktır. Siyasi angajmanın temel ölçü haline geldiği 1970'ler, Atay gibi modernist bir romancının anlaşılması için belki de uygun bir dönem değildi; aramızdan erken yaşta ayrıldığı için maalesef romanlarının ne kadar sevildiğini göremedi. (sf. 174.)


#OğuzAtay #SelçukOrhan #Roman #Edebiyat #Kitap

© 2018 by Çok iyi işler. Tüm hakları saklıdır.

  • whatsapp
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • Beyaz Heyecan Simge